Pavel Macura

Prof. Ing. Pavel Macura, DrSc. (* 13. září 1940 ve Sviadnově u Frýdku-Místku – 4. března 2012) byl vysokoškolský pedagog, sportovec, sokol, horský vůdce.
Pracoval nejprve jako konstruktér ve Žďárských strojírnách a slévárnách, byl také výzkumným a vědeckým pracovníkem ve Výzkumném ústavu hutnictví železa Dobrá. Profesorem pro obor Technická mechanika byl jmenován v roce 1997. Na Fakultě strojní VŠB-TU Ostrava na Katedře pružnosti a pevnosti se věnoval pedagogické činnosti v předmětech Pružnost a pevnost a Experimentální metody v pružnosti a plasticitě, experimentální analýze deformačních a napěťových stavů při tváření (autorské osvědčení pro „Transmisně – reflexní polariskop“), návrhu a využití tenzometrických snímačů a také analýze a výzkumu možností snížení zbytkových napětí.
Pavel Macura měl rád lidi, cestování, sport, hory, řeky, přírodu. Jako průvodce organizoval velké množství zájezdů a horských túr.
Tragicky zahynul 4.3.2012 na Travném při tréninku na lyžování ve francouzských Alpách.

Odkazy jinam:

Pavlovy fotky na Rajčeti.
Fotky na Flickru – bude postupně doplňováno.

Běžkař se nevrátil z túry na tn.nova.cz
Události v regionech – ČT 6.3.
Smutná zpráva na Lysá hora
Poslední rozloučení na Beskydy.cz
Více než smutná zpráva

Seznam děl v databázi Národní knihovny ČR
Profil Pavla Macury na stránkách VŠB
Hledání ve sborníku vědeckých prací na FS VŠB
Department of Mechanics of Materials

Matterhorn v dáli - a Pavlovo "Ahoooooooj!"

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je admyn. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.